Co jest ekonomiczniejsze – klimatyzator czy rekuperator?

klimatyzator

W dobie rozwoju różnych technologii często można stanąć przed dylematem, w które rozwiązanie najlepiej zainwestować. Wybór nie zawsze jest oczywisty. Wiele osób może zastanawiać się, czy rozsądniej zamontować klimatyzator, czy rekuperator. Podpowiadamy.

Różnice między urządzeniami

Na pierwszy rzut oka nie ma znaczenia czy w firmie Mar Instal zakupimy z montażem klimatyzację, czy rekuperator. Jednak pomiędzy urządzeniami jest zasadnicza i kluczowa różnica. Wynika ona z innego przeznaczenia i działania. Rolą klimy jest latem ochładzać a w zimie ogrzewać powietrze w pomieszczeniu. Jest to obieg zamknięty. W przypadku rekuperacji mowa jest o obiegu otwartym. W procesie dochodzi do wymiany powietrza, na zasadzie cyrkulacji, tak jak ma to miejsce w przypadku wentylacji. Choć pytanie brzmi, co jest ekonomiczniejsze, to jednak należy podkreślić, że przeznaczenie jest inne. Najlepiej dla każdego obiektu jest zamontować oba i je ze sobą zintegrować. Rekuperacja nie dostarczy nam tak chłodnego lub ciepłego powietrza. Z kolei klimatyzator nie wprowadzi do przestrzeni czystego powietrza.

Ekonomia rozwiązań

Wróćmy jednak do kwestii finansów. Czy bardziej opłacalny jest montaż klimatyzacji, czy rekuperatora? Biorąc pod uwagę oba rozwiązania, należy wciąż pod uwagę podobny zakres pracy. Oba urządzenia zasilane są energią elektryczną. W przypadku klimatyzatora trzeba się liczyć z wydatkami rzędu 1000-3000 zł, a rekuperacji ok. 500 zł. Ważne jest także to, że rekuperator pozwala na oddychanie zawsze świeżym powietrzem, a klimatyzator wykorzystuje to, które już jest obecne w pomieszczeniu. Jednak sednem montażu pierwszego rozwiązania jest oszczędność energii. Z odprowadzanego zużytego powietrza odzyskiwane jest ciepło, które oddawane jest do doprowadzanego. W ten więc sposób nie dochodzi do strat energii, jak ma to miejsce w przypadku standardowej wentylacji. To z kolei przekłada się też na o wiele niższe rachunki za ogrzewanie.