Jakie zalety ma chłodzenie przy użyciu instalacji wody lodowej?

woda

Popularnie stosowane systemy klimatyzacji wykorzystują do swojego działania freon. Stopniowo jest on jednak wypierany przez mniej szkodliwą dla środowiska i bardziej wszechstronną wodę lodową. Sprawdź, jak działa i jakie zalety ma chłodzenie przy użyciu instalacji wody lodowej.

Jak działa instalacja wody lodowej?

System instalacji chłodzenia przy instalacji wody lodowej wymaga zasilania wodą o temperaturze wody w zakresie od 5 do 10 oC i jej powrotu w temperaturze od 10 do 16 oC. Źródłem zimnej wody jest agregat wody lodowej, działający na zasadzie wymiennika ciepła. Woda lodowa stanowi roztwór wody z glikolem etylenowym lub propylenowym w proporcji 30 – 40 %., dzięki czemu H2O zyskuje wymaganą krzepliwość, przy czym ilość glikolu w roztworze nie może być zbyt wysoka, co ma negatywny wpływ na wytrzymałość instalacji chłodzenia.

W systemie chłodzenie przy użyciu instalacji wody lodowej montuje się również zbiornik wody, czyli klimakonwektor, pełniący rolę odbiornika. W omawianym typie instalacji wodę lodową rozprowadza się systemem rur, dlatego też składa się ona z dużej ilości armatury. Kolejnymi elementami systemu są pompa zasilająca wodę w ciśnienie, dzięki której woda dopływa do odbiornika końcowego oraz seria zaworów, regulujących ciśnienie.

Jakie są zalety chłodzenia przy użyciu instalacji wody lodowej?

System, wykorzystujący do chłodzenia pomieszczeń wodę lodową, jest dużo tańszy w eksploatacji, aniżeli klasyczna instalacja freonowa. Ponadto woda lodowa charakteryzuje się dużą wartością cieplną, jest płynna, nietoksyczna i co bardzo ważne, nie powoduje korozji rur. W efekcie system chłodzenia przy użyciu instalacji wody lodowej jest praktycznie bezawaryjny. W końcu woda lodowa jest bardziej ekologiczna i nie szkodzi środowisku, w przeciwieństwie do freonu. Oferowane przez nas systemy, wykorzystujące wodę lodową są szczelne, nie wymagają dodatkowej obróbki chemikaliami, nie ulegają korozji ani zanieczyszczeniom. Co bardzo ważne w XXI wieku, systemy te nie przyczyniają się do zwiększania globalnego ocieplenia tak jak klasyczna klimatyzacja freonowa.